Genel Bilgiler


Untitled Document Toplantı Tarihi ve Yeri
12-14 Şubat 2015 tarihlerinde, Hilton İstanbul Kozyatağı Oteli'nde gerçekleştirilecektir. 

Toplantı Dili
Toplantı resmi dili Türkçe'dir.

Toplantı İnternet Adresi
www.marmarapediatri.org

Toplantı İletişim Adresi
aysegul.guven@primeqm.com

Yaka Kartı
Tüm katılımcıların toplantı merkezine girişte, bilimsel oturumlar esnasında sergi alanlarında ve diğer sosyal programlarda yaka kartlarını takmaları, toplantının sağlıklı yürüyebilmesi ve güvenliği açısından gereklidir.

Katılım sertifikası
Kayıt yaptıran tüm katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

Toplantı İzin Yazıları
Toplantı katılımı için kurumlara verilmek üzere talep edilecek toplantı izin yazıları. Toplantı Organizasyon Sekreterliği aracılığı ile talep eden katılımcılara gönderilecektir.

İptal Koşulları
Yapılan kayıt ve konaklama rezervasyonlarının 08 Ocak 2015 tarihine kadar iptali durumunda %50'si iade edilecek olup, 08 Ocak 2015 tarihinden sonra iptali durumunda kayıt ve konaklama ücretlerinin hiçbir şekilde iadesi yapılamayacaktır.

Bildiri Gönderme Koşulları
  • Bildirilerin online sistem üzerinden girilmesi tek geçerli gönderim şeklidir. Sistemden bağımsız olarak e-mail ve posta yoluyla gönderilen bildiriler kabul edilmeyecektir. Bildiri gönderi adresi www.marmarapediatri.org
  • Son bildiri gönderme tarihi 08 Ocak 2015'tir. Elektronik sistem ilan edilen tarihte kapatılacaktır.
  • Bildiri özeti genel kuralları toplantı web sayfasında yer almaktadır.
Önemli Tarihler:
İndirimli kayıt ve konaklama için son tarih: 08 Ocak 2015

İSTANBUL HAKKINDA

KITALARI BİRLEŞTİREN ŞEHİR
İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği bir alanda kurulu olup, dünya üzerinde iki kıtada da yerleşimi olan tek şehirdir. Bu kara parçalarının arasında İstanbul Boğazı olarak adlandırılan dar bir su geçidi uzanarak Karadeniz ile Marmara Denizini birleştirir.

İstanbul çevresindeki ilk yerleşim izlerinin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Ancak bugünkü İstanbul’un tarihi temelleri M.Ö. 660 yılında Yunanistan’dan gelen Megaralı’ların kurduğu Bizantion Devleti ile başlar. Çeşitli kavimlerin saldırılarıyla defalarca yakılıp yıkılan şehir, Roma İmparatorluğu’ndan yardım istemiş, fakat M.Ö. 146 yılında tümüyle Roma İmparatorluğu’nun nüfuzu altına girmiştir. Nihayet 73 yılında devlet statüsünü kaybederek İmparatorluğun Bitinya-Pontus Eyaletine bağlanmıştır.

324 yılında Bizantion Roma İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olmuştur. Bu dönemde İmparator I. Constantinus kentte Romalı nüfusunu arttırarak büyük bir imar hamlesi başlatmıştır. Önceleri Nea Roma (Yeni Roma) olarak adlandırılan kent 330 yılından sonra Constantinopolis olarak adlandırılmıştır.

476 yılında Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte, önce Doğu Roma İmparatorluğu, daha sonra da Bizans İmparatorluğu olarak adlandırılan devlet, başkent olarak İstanbul’u seçmiştir.

1453 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen İstanbul şehri, bu kez de Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olduğu gibi, hilafetin Osmanlı Padişahlarına geçmesiyle birlikte, müslüman dünyası için de en önemli kentlerden biri olmuştur.

1. Dünya Savaşı sırasında İtilaf devletleri tarafından işgal edildikten sonra, Bağımsızlık Savaşının kazanılması ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte, 1923 yılında yaklaşık 16 asır süreyle taşıdığı başkent unvanını kaybetmiştir.

İstanbul şehri coğrafik ve tarihsel özlellikleri nedeniyle çok geniş bir kültür yelpazesine sahiptir. Doğal güzellikleri yanında toprakları üzerinde kurulan her medeniyetten miras olarak kalan pek çok eseri barındıran İstanbul, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Ayrıca Bizans İmparatorluğu’nu çevreleyen surların içinde kalan ve “Tarihi Yarımada” olarak adlandırılan bölge UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir.